🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
14K Rose and White Gold 3/8 Cttw Pave Diamond and 9mm Round Pearl Spiral Openwork 18" Pendant Necklace- (H-I Color, VS1-VS2 Clarity)
Wear a elegant feminine look with this sensational 14k rose and white gold pendant necklace. Rhythmic, fluid spirals weave a captivating pattern that embraces a center pearl in this enchanting piece. The rose gold spiral showcases intricate metalwork detail, and the white gold spiral displays sparkling round diamonds in pave settings. These diamonds total 3/8 cttw with an approximate H-I Color and VS1-VS2 Clarity. A single 9mm round Chinese freshwater-cultured ivory pearl in a high luster draws attention as the centerpiece of this spectacular pendant. The contemporary yet classic 18" box chain complements any neckline beautifully and secures with a spring ring clasp.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | June |
| Birthstone Month 2 (Secondary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 14K White Gold |
| Color Code: | T |
| Combined Dimensions: | 18 x 1 x 17 |
| Design Style: | Halo Pearl Pendant |
| Diamond 1 Clarity: | VS1-VS2 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond 1 Count: | 38 |
| Diamond 1 Cut: | Excellent |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Pave |
| Diamond 1 Shape: | Round |
| Diamond 1 Total Weight: | 0.4 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.0105263158 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | Yes |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 17 |
| Karat/Purity/stamp: | 14 |
| L (mm): | 18 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Pearl |
| Material 3: | Diamonds |
| Nacre: | Medium |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Pearl Color: | ivory |
| Pearl Grade: | AAA+ |
| Pearl Luster: | high-luster |
| Pearl Origin: | Cultured |
| Pearl Quantity: | 1 |
| Pearl Setting: | Drilled |
| Pearl Shape: | Round |
| Pearl Size: | 9mm |
| Pearl Source: | Chinese Freshwater |
| Pearl Surface Blemishes: | Clean |
| Pearl Type: | freshwater-cultured |
| Pearl Uniformity: | Very Good |
| Plated?: | No |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 38 |
| Total Diamond Weight: | 0.4 |
| W (mm): | 1 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns








14K Rose and White Gold 3/8 Cttw Pave Diamond and 9mm Round Pearl Spiral Openwork 18" Pendant Necklace- (H-I Color, VS1-VS2 Clarity)
14K Rose and White Gold 3/8 Cttw Pave Diamond and 9mm Round Pearl Spiral Openwork 18" Pendant Necklace- (H-I Color, VS1-VS2 Clarity)
Wear a elegant feminine look with this sensational 14k rose and white gold pendant necklace. Rhythmic, fluid spirals weave a captivating pattern that embraces a center pearl in this enchanting piece. The rose gold spiral showcases intricate metalwork detail, and the white gold spiral displays sparkling round diamonds in pave settings. These diamonds total 3/8 cttw with an approximate H-I Color and VS1-VS2 Clarity. A single 9mm round Chinese freshwater-cultured ivory pearl in a high luster draws attention as the centerpiece of this spectacular pendant. The contemporary yet classic 18" box chain complements any neckline beautifully and secures with a spring ring clasp.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | June |
| Birthstone Month 2 (Secondary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 14K White Gold |
| Color Code: | T |
| Combined Dimensions: | 18 x 1 x 17 |
| Design Style: | Halo Pearl Pendant |
| Diamond 1 Clarity: | VS1-VS2 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond 1 Count: | 38 |
| Diamond 1 Cut: | Excellent |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Pave |
| Diamond 1 Shape: | Round |
| Diamond 1 Total Weight: | 0.4 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.0105263158 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | Yes |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 17 |
| Karat/Purity/stamp: | 14 |
| L (mm): | 18 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Pearl |
| Material 3: | Diamonds |
| Nacre: | Medium |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Pearl Color: | ivory |
| Pearl Grade: | AAA+ |
| Pearl Luster: | high-luster |
| Pearl Origin: | Cultured |
| Pearl Quantity: | 1 |
| Pearl Setting: | Drilled |
| Pearl Shape: | Round |
| Pearl Size: | 9mm |
| Pearl Source: | Chinese Freshwater |
| Pearl Surface Blemishes: | Clean |
| Pearl Type: | freshwater-cultured |
| Pearl Uniformity: | Very Good |
| Plated?: | No |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 38 |
| Total Diamond Weight: | 0.4 |
| W (mm): | 1 |
$3,604.65
Original: $10,299.00
-65%14K Rose and White Gold 3/8 Cttw Pave Diamond and 9mm Round Pearl Spiral Openwork 18" Pendant Necklace- (H-I Color, VS1-VS2 Clarity)—
$10,299.00
$3,604.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Wear a elegant feminine look with this sensational 14k rose and white gold pendant necklace. Rhythmic, fluid spirals weave a captivating pattern that embraces a center pearl in this enchanting piece. The rose gold spiral showcases intricate metalwork detail, and the white gold spiral displays sparkling round diamonds in pave settings. These diamonds total 3/8 cttw with an approximate H-I Color and VS1-VS2 Clarity. A single 9mm round Chinese freshwater-cultured ivory pearl in a high luster draws attention as the centerpiece of this spectacular pendant. The contemporary yet classic 18" box chain complements any neckline beautifully and secures with a spring ring clasp.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | June |
| Birthstone Month 2 (Secondary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 14K White Gold |
| Color Code: | T |
| Combined Dimensions: | 18 x 1 x 17 |
| Design Style: | Halo Pearl Pendant |
| Diamond 1 Clarity: | VS1-VS2 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond 1 Count: | 38 |
| Diamond 1 Cut: | Excellent |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Pave |
| Diamond 1 Shape: | Round |
| Diamond 1 Total Weight: | 0.4 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.0105263158 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | Yes |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 17 |
| Karat/Purity/stamp: | 14 |
| L (mm): | 18 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Pearl |
| Material 3: | Diamonds |
| Nacre: | Medium |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Pearl Color: | ivory |
| Pearl Grade: | AAA+ |
| Pearl Luster: | high-luster |
| Pearl Origin: | Cultured |
| Pearl Quantity: | 1 |
| Pearl Setting: | Drilled |
| Pearl Shape: | Round |
| Pearl Size: | 9mm |
| Pearl Source: | Chinese Freshwater |
| Pearl Surface Blemishes: | Clean |
| Pearl Type: | freshwater-cultured |
| Pearl Uniformity: | Very Good |
| Plated?: | No |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 38 |
| Total Diamond Weight: | 0.4 |
| W (mm): | 1 |























