š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
13.924 Carat Genuine Aquamarine and White Diamond 14K White Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | March |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.784 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 13.14 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 14.32 |
| Height: | 11.93 MM |
| Length: | 21.59 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Aqua |
| Stone 1: | Aquamarine |
| Stone 1 Carat: | 13.14 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Octagon |
| Stone 1 Size: | 14.50x12.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.784 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 56 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.50mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 57 |
| Total Stone Wt: | 13.924 ctw |
| Width: | 20.82 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


13.924 Carat Genuine Aquamarine and White Diamond 14K White Gold Ring
13.924 Carat Genuine Aquamarine and White Diamond 14K White Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | March |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.784 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 13.14 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 14.32 |
| Height: | 11.93 MM |
| Length: | 21.59 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Aqua |
| Stone 1: | Aquamarine |
| Stone 1 Carat: | 13.14 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Octagon |
| Stone 1 Size: | 14.50x12.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.784 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 56 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.50mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 57 |
| Total Stone Wt: | 13.924 ctw |
| Width: | 20.82 MM |
Select Size
From $5,470.15
Original: $15,629.00
-65%13.924 Carat Genuine Aquamarine and White Diamond 14K White Gold Ringā
$15,629.00
$5,470.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | March |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.784 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 13.14 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 14.32 |
| Height: | 11.93 MM |
| Length: | 21.59 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Aqua |
| Stone 1: | Aquamarine |
| Stone 1 Carat: | 13.14 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Octagon |
| Stone 1 Size: | 14.50x12.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.784 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 56 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.50mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 57 |
| Total Stone Wt: | 13.924 ctw |
| Width: | 20.82 MM |























