š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
12.89 Carat Genuine Aquamarine and White Diamond 14K White Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | March |
| Diamond 2 Clarity: | SI-2 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.45 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 12.44 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 10.15 |
| Height: | 10.67 MM |
| Length: | 22.86 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Aqua |
| Stone 1: | Aquamarine |
| Stone 1 Carat: | 12.44 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 17.00x12.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.45 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 100 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 101 |
| Total Stone Wt: | 12.89 ctw |
| Width: | 22.86 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


12.89 Carat Genuine Aquamarine and White Diamond 14K White Gold Ring
12.89 Carat Genuine Aquamarine and White Diamond 14K White Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | March |
| Diamond 2 Clarity: | SI-2 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.45 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 12.44 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 10.15 |
| Height: | 10.67 MM |
| Length: | 22.86 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Aqua |
| Stone 1: | Aquamarine |
| Stone 1 Carat: | 12.44 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 17.00x12.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.45 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 100 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 101 |
| Total Stone Wt: | 12.89 ctw |
| Width: | 22.86 MM |
Select Size
From $4,578.70
Original: $13,082.00
-65%12.89 Carat Genuine Aquamarine and White Diamond 14K White Gold Ringā
$13,082.00
$4,578.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | March |
| Diamond 2 Clarity: | SI-2 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.45 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 12.44 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 10.15 |
| Height: | 10.67 MM |
| Length: | 22.86 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Aqua |
| Stone 1: | Aquamarine |
| Stone 1 Carat: | 12.44 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 17.00x12.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.45 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 100 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 101 |
| Total Stone Wt: | 12.89 ctw |
| Width: | 22.86 MM |























