š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
12.33 Carat Genuine Orange Sapphire and White Diamond 14K Yellow Gold Bracelet
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Chain Type: | No Chain Type |
| Clasp: | Box With Tongue And Safety Clasps |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.23 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 12.10 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 11.73 |
| Height: | 4.06 MM |
| Length: | 7.00 inches |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Orange |
| Stone 1: | Orange Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 12.10 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 22 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 6x4mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.23 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 66 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 0.90mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Tennis Bracelet |
| Total Qty Of Stones: | 88 |
| Total Stone Wt: | 12.33 ctw |
| Width: | 4.06 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns









12.33 Carat Genuine Orange Sapphire and White Diamond 14K Yellow Gold Bracelet
12.33 Carat Genuine Orange Sapphire and White Diamond 14K Yellow Gold Bracelet
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Chain Type: | No Chain Type |
| Clasp: | Box With Tongue And Safety Clasps |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.23 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 12.10 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 11.73 |
| Height: | 4.06 MM |
| Length: | 7.00 inches |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Orange |
| Stone 1: | Orange Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 12.10 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 22 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 6x4mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.23 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 66 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 0.90mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Tennis Bracelet |
| Total Qty Of Stones: | 88 |
| Total Stone Wt: | 12.33 ctw |
| Width: | 4.06 MM |
$1,627.85
Original: $4,651.00
-65%12.33 Carat Genuine Orange Sapphire and White Diamond 14K Yellow Gold Braceletā
$4,651.00
$1,627.85Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Chain Type: | No Chain Type |
| Clasp: | Box With Tongue And Safety Clasps |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.23 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 12.10 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 11.73 |
| Height: | 4.06 MM |
| Length: | 7.00 inches |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Orange |
| Stone 1: | Orange Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 12.10 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 22 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 6x4mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.23 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 66 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 0.90mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Tennis Bracelet |
| Total Qty Of Stones: | 88 |
| Total Stone Wt: | 12.33 ctw |
| Width: | 4.06 MM |























