š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
12.18 Carat Genuine Pink Opal and Lapis .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Finish: | 18K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 12.18 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 6.81 |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Pink Opal |
| Stone 1 Carat: | 10.32 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Octagon |
| Stone 1 Size: | 16x12mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | Lapis |
| Stone 2 Carat: | 1.86 ctw |
| Stone 2 Quantity: | 2 |
| Stone 2 Shape: | Trillion |
| Stone 2 Size: | 6.00mm |
| Style: | 3 Stone Ring |
| Total Qty Of Stones: | 3 |
| Total Stone Wt: | 12.18 ctw |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






12.18 Carat Genuine Pink Opal and Lapis .925 Sterling Silver Ring
12.18 Carat Genuine Pink Opal and Lapis .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Finish: | 18K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 12.18 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 6.81 |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Pink Opal |
| Stone 1 Carat: | 10.32 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Octagon |
| Stone 1 Size: | 16x12mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | Lapis |
| Stone 2 Carat: | 1.86 ctw |
| Stone 2 Quantity: | 2 |
| Stone 2 Shape: | Trillion |
| Stone 2 Size: | 6.00mm |
| Style: | 3 Stone Ring |
| Total Qty Of Stones: | 3 |
| Total Stone Wt: | 12.18 ctw |
Select Size
From $76.30
Original: $218.00
-65%12.18 Carat Genuine Pink Opal and Lapis .925 Sterling Silver Ringā
$218.00
$76.30Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Finish: | 18K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 12.18 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 6.81 |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Pink Opal |
| Stone 1 Carat: | 10.32 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Octagon |
| Stone 1 Size: | 16x12mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | Lapis |
| Stone 2 Carat: | 1.86 ctw |
| Stone 2 Quantity: | 2 |
| Stone 2 Shape: | Trillion |
| Stone 2 Size: | 6.00mm |
| Style: | 3 Stone Ring |
| Total Qty Of Stones: | 3 |
| Total Stone Wt: | 12.18 ctw |























