š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
11.65 Carat Created Multi Sapphire .925 Sterling Silver Necklace
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Clasp: | Fish Hook |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 11.65 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 19.90 |
| Height: | 3.55 MM |
| Length: | 18 Inches |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Created Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 11.65 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 112 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 3.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Created |
| Total Qty Of Stones: | 112 |
| Total Stone Wt: | 11.65 ctw |
| Width: | 3.81 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






11.65 Carat Created Multi Sapphire .925 Sterling Silver Necklace
11.65 Carat Created Multi Sapphire .925 Sterling Silver Necklace
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Clasp: | Fish Hook |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 11.65 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 19.90 |
| Height: | 3.55 MM |
| Length: | 18 Inches |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Created Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 11.65 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 112 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 3.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Created |
| Total Qty Of Stones: | 112 |
| Total Stone Wt: | 11.65 ctw |
| Width: | 3.81 MM |
$122.50
Original: $350.00
-65%11.65 Carat Created Multi Sapphire .925 Sterling Silver Necklaceā
$350.00
$122.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Clasp: | Fish Hook |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 11.65 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 19.90 |
| Height: | 3.55 MM |
| Length: | 18 Inches |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Created Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 11.65 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 112 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 3.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Created |
| Total Qty Of Stones: | 112 |
| Total Stone Wt: | 11.65 ctw |
| Width: | 3.81 MM |























