š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
11.22 Carat Genuine Rhodolite and Blue Topaz .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | January |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 11.22 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 8.17 |
| Height: | 6.35 MM |
| Length: | 27.18 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Red |
| Stone 1: | Rhodolite Garnet |
| Stone 1 Carat: | 10.50 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 7 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 8x6mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | Blue Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.72 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 6 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 3.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Irradiated |
| Style: | Cocktail Ring |
| Total Qty Of Stones: | 13 |
| Total Stone Wt: | 11.22 ctw |
| Width: | 19.30 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






11.22 Carat Genuine Rhodolite and Blue Topaz .925 Sterling Silver Ring
11.22 Carat Genuine Rhodolite and Blue Topaz .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | January |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 11.22 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 8.17 |
| Height: | 6.35 MM |
| Length: | 27.18 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Red |
| Stone 1: | Rhodolite Garnet |
| Stone 1 Carat: | 10.50 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 7 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 8x6mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | Blue Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.72 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 6 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 3.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Irradiated |
| Style: | Cocktail Ring |
| Total Qty Of Stones: | 13 |
| Total Stone Wt: | 11.22 ctw |
| Width: | 19.30 MM |
Select Size
From $435.00
11.22 Carat Genuine Rhodolite and Blue Topaz .925 Sterling Silver Ringā
$435.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | January |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 11.22 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 8.17 |
| Height: | 6.35 MM |
| Length: | 27.18 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Red |
| Stone 1: | Rhodolite Garnet |
| Stone 1 Carat: | 10.50 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 7 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 8x6mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | Blue Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.72 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 6 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 3.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Irradiated |
| Style: | Cocktail Ring |
| Total Qty Of Stones: | 13 |
| Total Stone Wt: | 11.22 ctw |
| Width: | 19.30 MM |























