🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
10K Yellow Gold 4 cttw Brilliant Round-Cut Diamond Graduating Riviera Statement Necklace (H-I Color, I2-I3 Clarity)
This gorgeous riviera statement necklace is created in the finest 10k yellow gold. Boasting a glamorous appearance, this beautiful piece is embellished with yellow gold "X" links and clusters of stunning round-cut diamonds in pave settings. 4 ct tdw of natural diamonds sparkle from this necklace, and is the perfect extravagance you've been looking for.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 10K Gold |
| Color Code: | Y |
| Combined Dimensions: | 420 x 5 x 5 |
| Design Style: | Statement Necklace |
| Diamond 1 Clarity: | I2-I3 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond 1 Count: | 198 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Pave |
| Diamond 1 Shape: | Round |
| Diamond 1 Total Weight: | 4 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.0202020202 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 5 |
| Karat/Purity/stamp: | 10 |
| L (mm): | 420 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | No Chain |
| Necklace Clasp Type: | Box with Clasp |
| Plated?: | No |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 198 |
| Total Diamond Weight: | 4 |
| W (mm): | 5 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns










10K Yellow Gold 4 cttw Brilliant Round-Cut Diamond Graduating Riviera Statement Necklace (H-I Color, I2-I3 Clarity)
10K Yellow Gold 4 cttw Brilliant Round-Cut Diamond Graduating Riviera Statement Necklace (H-I Color, I2-I3 Clarity)
This gorgeous riviera statement necklace is created in the finest 10k yellow gold. Boasting a glamorous appearance, this beautiful piece is embellished with yellow gold "X" links and clusters of stunning round-cut diamonds in pave settings. 4 ct tdw of natural diamonds sparkle from this necklace, and is the perfect extravagance you've been looking for.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 10K Gold |
| Color Code: | Y |
| Combined Dimensions: | 420 x 5 x 5 |
| Design Style: | Statement Necklace |
| Diamond 1 Clarity: | I2-I3 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond 1 Count: | 198 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Pave |
| Diamond 1 Shape: | Round |
| Diamond 1 Total Weight: | 4 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.0202020202 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 5 |
| Karat/Purity/stamp: | 10 |
| L (mm): | 420 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | No Chain |
| Necklace Clasp Type: | Box with Clasp |
| Plated?: | No |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 198 |
| Total Diamond Weight: | 4 |
| W (mm): | 5 |
$24,255.00
10K Yellow Gold 4 cttw Brilliant Round-Cut Diamond Graduating Riviera Statement Necklace (H-I Color, I2-I3 Clarity)—
$24,255.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This gorgeous riviera statement necklace is created in the finest 10k yellow gold. Boasting a glamorous appearance, this beautiful piece is embellished with yellow gold "X" links and clusters of stunning round-cut diamonds in pave settings. 4 ct tdw of natural diamonds sparkle from this necklace, and is the perfect extravagance you've been looking for.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 10K Gold |
| Color Code: | Y |
| Combined Dimensions: | 420 x 5 x 5 |
| Design Style: | Statement Necklace |
| Diamond 1 Clarity: | I2-I3 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond 1 Count: | 198 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Pave |
| Diamond 1 Shape: | Round |
| Diamond 1 Total Weight: | 4 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.0202020202 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 5 |
| Karat/Purity/stamp: | 10 |
| L (mm): | 420 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | No Chain |
| Necklace Clasp Type: | Box with Clasp |
| Plated?: | No |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 198 |
| Total Diamond Weight: | 4 |
| W (mm): | 5 |























