🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
10K Yellow Gold 4.0 Cttw Diamond Two Row Cross 18" Pendant Necklace (J-K Clarity, I1-I2 Color)
A stunning declaration of faith and compassion, this beautiful cross pendant necklace is created with 4 carats of diamonds. At its center, this piece boasts a 10k yellow gold cross flanked by glimmering round-cut diamonds on every side. It comes with a box chain in size 18".
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 10K Gold |
| Color Code: | Y |
| Combined Dimensions: | 45 x 30 x 5 |
| Design Style: | Cross |
| Diamond 1 Clarity: | I1-I2 |
| Diamond 1 Color: | J-K |
| Diamond 1 Count: | 42 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Prong |
| Diamond 1 Shape: | Round |
| Diamond 1 Total Weight: | 4 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.0952380952 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 5 |
| Karat/Purity/stamp: | 10 |
| L (mm): | 45 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 42 |
| Total Diamond Weight: | 4 |
| W (mm): | 30 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns








10K Yellow Gold 4.0 Cttw Diamond Two Row Cross 18" Pendant Necklace (J-K Clarity, I1-I2 Color)
10K Yellow Gold 4.0 Cttw Diamond Two Row Cross 18" Pendant Necklace (J-K Clarity, I1-I2 Color)
A stunning declaration of faith and compassion, this beautiful cross pendant necklace is created with 4 carats of diamonds. At its center, this piece boasts a 10k yellow gold cross flanked by glimmering round-cut diamonds on every side. It comes with a box chain in size 18".
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 10K Gold |
| Color Code: | Y |
| Combined Dimensions: | 45 x 30 x 5 |
| Design Style: | Cross |
| Diamond 1 Clarity: | I1-I2 |
| Diamond 1 Color: | J-K |
| Diamond 1 Count: | 42 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Prong |
| Diamond 1 Shape: | Round |
| Diamond 1 Total Weight: | 4 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.0952380952 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 5 |
| Karat/Purity/stamp: | 10 |
| L (mm): | 45 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 42 |
| Total Diamond Weight: | 4 |
| W (mm): | 30 |
$2,623.95
Original: $7,497.00
-65%10K Yellow Gold 4.0 Cttw Diamond Two Row Cross 18" Pendant Necklace (J-K Clarity, I1-I2 Color)—
$7,497.00
$2,623.95Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A stunning declaration of faith and compassion, this beautiful cross pendant necklace is created with 4 carats of diamonds. At its center, this piece boasts a 10k yellow gold cross flanked by glimmering round-cut diamonds on every side. It comes with a box chain in size 18".
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 10K Gold |
| Color Code: | Y |
| Combined Dimensions: | 45 x 30 x 5 |
| Design Style: | Cross |
| Diamond 1 Clarity: | I1-I2 |
| Diamond 1 Color: | J-K |
| Diamond 1 Count: | 42 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Prong |
| Diamond 1 Shape: | Round |
| Diamond 1 Total Weight: | 4 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.0952380952 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 5 |
| Karat/Purity/stamp: | 10 |
| L (mm): | 45 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 42 |
| Total Diamond Weight: | 4 |
| W (mm): | 30 |























