š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
10K Yellow Gold 3.00 cttw Round-Cut Diamond Cross 18" Pendant Necklace (J-K Color, I1-I2 Clarity)
This glamorous cross pendant is embellished with a stunning total carat weight of 3 cttw. Beautiful and natural round-cut diamonds glimmer in this necklace and are set in the finest 10k yellow gold that will shine on your necklace. This piece will dress up any outfit of yours, and will become your most valued accessory.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Material: | 10K Gold |
| Color Code: | Y |
| Combined Dimensions: | 4 x 42 x 55 |
| Design Style: | Cross Pendant |
| Diamond 1 Clarity: | I1-I2 |
| Diamond 1 Color: | J-K |
| Diamond 1 Count: | 29 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Prong |
| Diamond 1 Shape: | Round |
| Diamond 1 Total Weight: | 3 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.1034482759 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 55 |
| Karat/Purity/stamp: | 10 |
| L (mm): | 4 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Plated?: | No |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 29 |
| Total Diamond Weight: | 3 |
| W (mm): | 42 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns








10K Yellow Gold 3.00 cttw Round-Cut Diamond Cross 18" Pendant Necklace (J-K Color, I1-I2 Clarity)
10K Yellow Gold 3.00 cttw Round-Cut Diamond Cross 18" Pendant Necklace (J-K Color, I1-I2 Clarity)
This glamorous cross pendant is embellished with a stunning total carat weight of 3 cttw. Beautiful and natural round-cut diamonds glimmer in this necklace and are set in the finest 10k yellow gold that will shine on your necklace. This piece will dress up any outfit of yours, and will become your most valued accessory.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Material: | 10K Gold |
| Color Code: | Y |
| Combined Dimensions: | 4 x 42 x 55 |
| Design Style: | Cross Pendant |
| Diamond 1 Clarity: | I1-I2 |
| Diamond 1 Color: | J-K |
| Diamond 1 Count: | 29 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Prong |
| Diamond 1 Shape: | Round |
| Diamond 1 Total Weight: | 3 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.1034482759 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 55 |
| Karat/Purity/stamp: | 10 |
| L (mm): | 4 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Plated?: | No |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 29 |
| Total Diamond Weight: | 3 |
| W (mm): | 42 |
$1,585.15
Original: $4,529.00
-65%10K Yellow Gold 3.00 cttw Round-Cut Diamond Cross 18" Pendant Necklace (J-K Color, I1-I2 Clarity)ā
$4,529.00
$1,585.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This glamorous cross pendant is embellished with a stunning total carat weight of 3 cttw. Beautiful and natural round-cut diamonds glimmer in this necklace and are set in the finest 10k yellow gold that will shine on your necklace. This piece will dress up any outfit of yours, and will become your most valued accessory.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Material: | 10K Gold |
| Color Code: | Y |
| Combined Dimensions: | 4 x 42 x 55 |
| Design Style: | Cross Pendant |
| Diamond 1 Clarity: | I1-I2 |
| Diamond 1 Color: | J-K |
| Diamond 1 Count: | 29 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Prong |
| Diamond 1 Shape: | Round |
| Diamond 1 Total Weight: | 3 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.1034482759 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 55 |
| Karat/Purity/stamp: | 10 |
| L (mm): | 4 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Plated?: | No |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 29 |
| Total Diamond Weight: | 3 |
| W (mm): | 42 |























