š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
10K White Gold 1 cttw Diamond Snake Curved Pendant Necklace (H-I, I1-I2)
Add shine and a bit of sparkle to your day with this luxurious uniquely shaped pendant. This ten karats white gold snake journey pendant features square mounts that are connected to the corners in a curving design. Each of the squares is covered with 1ct princess cut diamonds to add gleaming sparkle to this dynamic form. This elegant jewel is sure to complement any evening attire with grace.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 10K Gold |
| Color Code: | W |
| Combined Dimensions: | 40 x 8 x 3 |
| Design Style: | Fashion Pendant |
| Diamond 1 Clarity: | I1-I2 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond 1 Count: | 100 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Channel |
| Diamond 1 Shape: | Princess |
| Diamond 1 Total Weight: | 1 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.01 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 3 |
| Karat/Purity/stamp: | 10 |
| L (mm): | 40 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Plated?: | Yes |
| Plating Type: | Rhodium |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 100 |
| Total Diamond Weight: | 1 |
| W (mm): | 8 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns







10K White Gold 1 cttw Diamond Snake Curved Pendant Necklace (H-I, I1-I2)
10K White Gold 1 cttw Diamond Snake Curved Pendant Necklace (H-I, I1-I2)
Add shine and a bit of sparkle to your day with this luxurious uniquely shaped pendant. This ten karats white gold snake journey pendant features square mounts that are connected to the corners in a curving design. Each of the squares is covered with 1ct princess cut diamonds to add gleaming sparkle to this dynamic form. This elegant jewel is sure to complement any evening attire with grace.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 10K Gold |
| Color Code: | W |
| Combined Dimensions: | 40 x 8 x 3 |
| Design Style: | Fashion Pendant |
| Diamond 1 Clarity: | I1-I2 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond 1 Count: | 100 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Channel |
| Diamond 1 Shape: | Princess |
| Diamond 1 Total Weight: | 1 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.01 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 3 |
| Karat/Purity/stamp: | 10 |
| L (mm): | 40 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Plated?: | Yes |
| Plating Type: | Rhodium |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 100 |
| Total Diamond Weight: | 1 |
| W (mm): | 8 |
$1,144.15
Original: $3,269.00
-65%10K White Gold 1 cttw Diamond Snake Curved Pendant Necklace (H-I, I1-I2)ā
$3,269.00
$1,144.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Add shine and a bit of sparkle to your day with this luxurious uniquely shaped pendant. This ten karats white gold snake journey pendant features square mounts that are connected to the corners in a curving design. Each of the squares is covered with 1ct princess cut diamonds to add gleaming sparkle to this dynamic form. This elegant jewel is sure to complement any evening attire with grace.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 10K Gold |
| Color Code: | W |
| Combined Dimensions: | 40 x 8 x 3 |
| Design Style: | Fashion Pendant |
| Diamond 1 Clarity: | I1-I2 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond 1 Count: | 100 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Channel |
| Diamond 1 Shape: | Princess |
| Diamond 1 Total Weight: | 1 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.01 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 3 |
| Karat/Purity/stamp: | 10 |
| L (mm): | 40 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Plated?: | Yes |
| Plating Type: | Rhodium |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 100 |
| Total Diamond Weight: | 1 |
| W (mm): | 8 |























