š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
10K White Gold 1/4 Cttw Round Brilliant Cut Lab Grown Blue Diamond 4-Prong Solitaire Pendant Necklace (Blue Color, VS2-SI1 Clarity) - 18"
Add a pop of color to your jewelry collection with this unique lab grown diamond solitaire pendant necklace. This exquisitely simple design features your choice of either 1/4 or 1/2 cttw round diamond solitaire in a classic 10t white gold four prong setting. Choose from either pink or blue diamonds for the perfect gift. The solitaire hangs from a v-shaped split bail on an 18" box chain with spring ring clasp. This is sure to become an everyday favorite. You will love the way this necklace looks on you!
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 10K White Gold |
| Color Code: | W |
| Combined Dimensions: | 7.6 x 3.2 x 7.6 |
| Design Style: | Solitaire Pendant |
| Diamond 1 Clarity: | VS2-SI1 |
| Diamond 1 Color: | Blue |
| Diamond 1 Count: | 1 |
| Diamond 1 Cut: | Good |
| Diamond 1 Origin: | Lab-Grown |
| Diamond 1 Setting: | Prong |
| Diamond 1 Shape: | Round |
| Diamond 1 Total Weight: | 0.25 |
| Diamond 1 Treatment: | Color treated |
| Diamond 1 Weight: | 0.25 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 7.6 |
| Karat/Purity/stamp: | 10 |
| L (mm): | 7.6 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Cable |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Plated?: | Yes |
| Plating Type: | Rhodium |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 1 |
| Total Diamond Weight: | 0.25 |
| W (mm): | 3.2 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns





10K White Gold 1/4 Cttw Round Brilliant Cut Lab Grown Blue Diamond 4-Prong Solitaire Pendant Necklace (Blue Color, VS2-SI1 Clarity) - 18"
10K White Gold 1/4 Cttw Round Brilliant Cut Lab Grown Blue Diamond 4-Prong Solitaire Pendant Necklace (Blue Color, VS2-SI1 Clarity) - 18"
Add a pop of color to your jewelry collection with this unique lab grown diamond solitaire pendant necklace. This exquisitely simple design features your choice of either 1/4 or 1/2 cttw round diamond solitaire in a classic 10t white gold four prong setting. Choose from either pink or blue diamonds for the perfect gift. The solitaire hangs from a v-shaped split bail on an 18" box chain with spring ring clasp. This is sure to become an everyday favorite. You will love the way this necklace looks on you!
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 10K White Gold |
| Color Code: | W |
| Combined Dimensions: | 7.6 x 3.2 x 7.6 |
| Design Style: | Solitaire Pendant |
| Diamond 1 Clarity: | VS2-SI1 |
| Diamond 1 Color: | Blue |
| Diamond 1 Count: | 1 |
| Diamond 1 Cut: | Good |
| Diamond 1 Origin: | Lab-Grown |
| Diamond 1 Setting: | Prong |
| Diamond 1 Shape: | Round |
| Diamond 1 Total Weight: | 0.25 |
| Diamond 1 Treatment: | Color treated |
| Diamond 1 Weight: | 0.25 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 7.6 |
| Karat/Purity/stamp: | 10 |
| L (mm): | 7.6 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Cable |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Plated?: | Yes |
| Plating Type: | Rhodium |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 1 |
| Total Diamond Weight: | 0.25 |
| W (mm): | 3.2 |
Select Metal
Select Size
Select Stone Color
From $640.15
Original: $1,829.00
-65%10K White Gold 1/4 Cttw Round Brilliant Cut Lab Grown Blue Diamond 4-Prong Solitaire Pendant Necklace (Blue Color, VS2-SI1 Clarity) - 18"ā
$1,829.00
$640.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Add a pop of color to your jewelry collection with this unique lab grown diamond solitaire pendant necklace. This exquisitely simple design features your choice of either 1/4 or 1/2 cttw round diamond solitaire in a classic 10t white gold four prong setting. Choose from either pink or blue diamonds for the perfect gift. The solitaire hangs from a v-shaped split bail on an 18" box chain with spring ring clasp. This is sure to become an everyday favorite. You will love the way this necklace looks on you!
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 10K White Gold |
| Color Code: | W |
| Combined Dimensions: | 7.6 x 3.2 x 7.6 |
| Design Style: | Solitaire Pendant |
| Diamond 1 Clarity: | VS2-SI1 |
| Diamond 1 Color: | Blue |
| Diamond 1 Count: | 1 |
| Diamond 1 Cut: | Good |
| Diamond 1 Origin: | Lab-Grown |
| Diamond 1 Setting: | Prong |
| Diamond 1 Shape: | Round |
| Diamond 1 Total Weight: | 0.25 |
| Diamond 1 Treatment: | Color treated |
| Diamond 1 Weight: | 0.25 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 7.6 |
| Karat/Purity/stamp: | 10 |
| L (mm): | 7.6 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Cable |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Plated?: | Yes |
| Plating Type: | Rhodium |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 1 |
| Total Diamond Weight: | 0.25 |
| W (mm): | 3.2 |























