š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
10K White Gold 1/4 Cttw Bezel-Set Round Diamond Solitaire Floral Pendant 18" Necklace (I-J Color, SI2-I1 Clarity)
Masterfully set in a unique motif, this diamond solitaire pendant necklace takes on a sweet design with the 10k white gold forming a budding floral-silhouette that halos the singular center stone. The centerpiece of this sweet and simple motif is the round 1/4 cttw diamond of an approximate I-J color and SI2-I1 clarity encased in a secure bezel-setting. The contemporary yet classy 18" rope chain complements any neckline beautifully and secures with a spring ring clasp.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 10K White Gold |
| Color Code: | W |
| Combined Dimensions: | 7 x 1.5 x 7 |
| Design Style: | Solitaire Pendant |
| Diamond 1 Clarity: | SI2-I1 |
| Diamond 1 Color: | I-J |
| Diamond 1 Count: | 1 |
| Diamond 1 Cut: | Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Bezel |
| Diamond 1 Shape: | Round |
| Diamond 1 Total Weight: | 0.25 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.25 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 7 |
| Karat/Purity/stamp: | 10 |
| L (mm): | 7 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Rope |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Plated?: | Yes |
| Plating Type: | Rhodium |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 1 |
| Total Diamond Weight: | 0.25 |
| W (mm): | 1.5 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






10K White Gold 1/4 Cttw Bezel-Set Round Diamond Solitaire Floral Pendant 18" Necklace (I-J Color, SI2-I1 Clarity)
10K White Gold 1/4 Cttw Bezel-Set Round Diamond Solitaire Floral Pendant 18" Necklace (I-J Color, SI2-I1 Clarity)
Masterfully set in a unique motif, this diamond solitaire pendant necklace takes on a sweet design with the 10k white gold forming a budding floral-silhouette that halos the singular center stone. The centerpiece of this sweet and simple motif is the round 1/4 cttw diamond of an approximate I-J color and SI2-I1 clarity encased in a secure bezel-setting. The contemporary yet classy 18" rope chain complements any neckline beautifully and secures with a spring ring clasp.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 10K White Gold |
| Color Code: | W |
| Combined Dimensions: | 7 x 1.5 x 7 |
| Design Style: | Solitaire Pendant |
| Diamond 1 Clarity: | SI2-I1 |
| Diamond 1 Color: | I-J |
| Diamond 1 Count: | 1 |
| Diamond 1 Cut: | Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Bezel |
| Diamond 1 Shape: | Round |
| Diamond 1 Total Weight: | 0.25 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.25 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 7 |
| Karat/Purity/stamp: | 10 |
| L (mm): | 7 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Rope |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Plated?: | Yes |
| Plating Type: | Rhodium |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 1 |
| Total Diamond Weight: | 0.25 |
| W (mm): | 1.5 |
$526.05
Original: $1,503.00
-65%10K White Gold 1/4 Cttw Bezel-Set Round Diamond Solitaire Floral Pendant 18" Necklace (I-J Color, SI2-I1 Clarity)ā
$1,503.00
$526.05Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Masterfully set in a unique motif, this diamond solitaire pendant necklace takes on a sweet design with the 10k white gold forming a budding floral-silhouette that halos the singular center stone. The centerpiece of this sweet and simple motif is the round 1/4 cttw diamond of an approximate I-J color and SI2-I1 clarity encased in a secure bezel-setting. The contemporary yet classy 18" rope chain complements any neckline beautifully and secures with a spring ring clasp.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 10K White Gold |
| Color Code: | W |
| Combined Dimensions: | 7 x 1.5 x 7 |
| Design Style: | Solitaire Pendant |
| Diamond 1 Clarity: | SI2-I1 |
| Diamond 1 Color: | I-J |
| Diamond 1 Count: | 1 |
| Diamond 1 Cut: | Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Bezel |
| Diamond 1 Shape: | Round |
| Diamond 1 Total Weight: | 0.25 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.25 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 7 |
| Karat/Purity/stamp: | 10 |
| L (mm): | 7 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Rope |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Plated?: | Yes |
| Plating Type: | Rhodium |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 1 |
| Total Diamond Weight: | 0.25 |
| W (mm): | 1.5 |























