🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
10K Two-Toned Gold 1/10 cttw Round Cut Diamond Swirl Heart Accent Pendant Necklace (H-I, I1-I2)
Bold and brilliant, this heart-shaped pendant with swirl accents in the center is made using two-toned gold. The one-half of the pendant is composed of 10 karats white gold and the other half with yellow gold. Further, the swirls in the middle are decorated with shimmering round cut diamonds that are set in a prong setting. This fascinating jewel makes a perfect accessory to be worn on any formal or casual occasion.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 10K Gold |
| Color Code: | T |
| Combined Dimensions: | 20 x 20 x 7 |
| Design Style: | Heart Pendant |
| Diamond 1 Clarity: | I1-I2 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond 1 Count: | 27 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Prong |
| Diamond 1 Shape: | Round |
| Diamond 1 Total Weight: | 0.1 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.0037037037 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 7 |
| Karat/Purity/stamp: | 10 |
| L (mm): | 20 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 27 |
| Total Diamond Weight: | 0.1 |
| W (mm): | 20 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






10K Two-Toned Gold 1/10 cttw Round Cut Diamond Swirl Heart Accent Pendant Necklace (H-I, I1-I2)
10K Two-Toned Gold 1/10 cttw Round Cut Diamond Swirl Heart Accent Pendant Necklace (H-I, I1-I2)
Bold and brilliant, this heart-shaped pendant with swirl accents in the center is made using two-toned gold. The one-half of the pendant is composed of 10 karats white gold and the other half with yellow gold. Further, the swirls in the middle are decorated with shimmering round cut diamonds that are set in a prong setting. This fascinating jewel makes a perfect accessory to be worn on any formal or casual occasion.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 10K Gold |
| Color Code: | T |
| Combined Dimensions: | 20 x 20 x 7 |
| Design Style: | Heart Pendant |
| Diamond 1 Clarity: | I1-I2 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond 1 Count: | 27 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Prong |
| Diamond 1 Shape: | Round |
| Diamond 1 Total Weight: | 0.1 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.0037037037 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 7 |
| Karat/Purity/stamp: | 10 |
| L (mm): | 20 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 27 |
| Total Diamond Weight: | 0.1 |
| W (mm): | 20 |
$727.65
Original: $2,079.00
-65%10K Two-Toned Gold 1/10 cttw Round Cut Diamond Swirl Heart Accent Pendant Necklace (H-I, I1-I2)—
$2,079.00
$727.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bold and brilliant, this heart-shaped pendant with swirl accents in the center is made using two-toned gold. The one-half of the pendant is composed of 10 karats white gold and the other half with yellow gold. Further, the swirls in the middle are decorated with shimmering round cut diamonds that are set in a prong setting. This fascinating jewel makes a perfect accessory to be worn on any formal or casual occasion.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 10K Gold |
| Color Code: | T |
| Combined Dimensions: | 20 x 20 x 7 |
| Design Style: | Heart Pendant |
| Diamond 1 Clarity: | I1-I2 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond 1 Count: | 27 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Prong |
| Diamond 1 Shape: | Round |
| Diamond 1 Total Weight: | 0.1 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.0037037037 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 7 |
| Karat/Purity/stamp: | 10 |
| L (mm): | 20 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 27 |
| Total Diamond Weight: | 0.1 |
| W (mm): | 20 |























