š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
10K Two-Tone Gold 1/5 cttw Diamond Radiant Ribbon Pendant Necklace (H-I, I1-I2)
Timeless yellow gold cascades around a swirl of diamond-embellished white gold to create a sparkling spiral shape connected by a single round stone at the bottom. With style and elegance, this pendant necklace is a must for every woman with impeccable taste.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 10K Gold |
| Color Code: | T |
| Combined Dimensions: | 20 x 10 x 5 |
| Design Style: | Radiant Ribbon Pendant |
| Diamond 1 Clarity: | I1-I2 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond 1 Count: | 16 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Prong |
| Diamond 1 Shape: | Round |
| Diamond 1 Total Weight: | 0.2 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.0125 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 5 |
| Karat/Purity/stamp: | 10 |
| L (mm): | 20 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 16 |
| Total Diamond Weight: | 0.2 |
| W (mm): | 10 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






10K Two-Tone Gold 1/5 cttw Diamond Radiant Ribbon Pendant Necklace (H-I, I1-I2)
10K Two-Tone Gold 1/5 cttw Diamond Radiant Ribbon Pendant Necklace (H-I, I1-I2)
Timeless yellow gold cascades around a swirl of diamond-embellished white gold to create a sparkling spiral shape connected by a single round stone at the bottom. With style and elegance, this pendant necklace is a must for every woman with impeccable taste.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 10K Gold |
| Color Code: | T |
| Combined Dimensions: | 20 x 10 x 5 |
| Design Style: | Radiant Ribbon Pendant |
| Diamond 1 Clarity: | I1-I2 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond 1 Count: | 16 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Prong |
| Diamond 1 Shape: | Round |
| Diamond 1 Total Weight: | 0.2 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.0125 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 5 |
| Karat/Purity/stamp: | 10 |
| L (mm): | 20 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 16 |
| Total Diamond Weight: | 0.2 |
| W (mm): | 10 |
$646.80
Original: $1,848.00
-65%10K Two-Tone Gold 1/5 cttw Diamond Radiant Ribbon Pendant Necklace (H-I, I1-I2)ā
$1,848.00
$646.80Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Timeless yellow gold cascades around a swirl of diamond-embellished white gold to create a sparkling spiral shape connected by a single round stone at the bottom. With style and elegance, this pendant necklace is a must for every woman with impeccable taste.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 10K Gold |
| Color Code: | T |
| Combined Dimensions: | 20 x 10 x 5 |
| Design Style: | Radiant Ribbon Pendant |
| Diamond 1 Clarity: | I1-I2 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond 1 Count: | 16 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Prong |
| Diamond 1 Shape: | Round |
| Diamond 1 Total Weight: | 0.2 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.0125 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 5 |
| Karat/Purity/stamp: | 10 |
| L (mm): | 20 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 16 |
| Total Diamond Weight: | 0.2 |
| W (mm): | 10 |























