š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
10.16 Carat Genuine Pink Amethyst and Rhodolite .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | February |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 10.16 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 8.28 |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Pink Amethyst |
| Stone 1 Carat: | 8.00 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 16x12mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | Rhodolite Garnet |
| Stone 2 Carat: | 2.16 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 24 |
| Stone 2 Shape: | Marquise |
| Stone 2 Size: | 4x2mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 25 |
| Total Stone Wt: | 10.16 ctw |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


10.16 Carat Genuine Pink Amethyst and Rhodolite .925 Sterling Silver Ring
10.16 Carat Genuine Pink Amethyst and Rhodolite .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | February |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 10.16 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 8.28 |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Pink Amethyst |
| Stone 1 Carat: | 8.00 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 16x12mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | Rhodolite Garnet |
| Stone 2 Carat: | 2.16 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 24 |
| Stone 2 Shape: | Marquise |
| Stone 2 Size: | 4x2mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 25 |
| Total Stone Wt: | 10.16 ctw |
Select Size
From $168.00
10.16 Carat Genuine Pink Amethyst and Rhodolite .925 Sterling Silver Ringā
$168.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | February |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 10.16 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 8.28 |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Pink Amethyst |
| Stone 1 Carat: | 8.00 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 16x12mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | Rhodolite Garnet |
| Stone 2 Carat: | 2.16 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 24 |
| Stone 2 Shape: | Marquise |
| Stone 2 Size: | 4x2mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 25 |
| Total Stone Wt: | 10.16 ctw |























