š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
10.12 Carat Genuine Aquamarine .925 Sterling Silver Bracelet
Specifications:
| Birthstone Month: | March |
| Chain Type: | No Chain Type |
| Clasp: | Box With Tongue And Safety Clasps |
| Finish: | 18K White Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 10.12 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 16.52 |
| Height: | 3.81 MM |
| Length: | 7.00 Inches |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Aqua |
| Stone 1: | Aquamarine |
| Stone 1 Carat: | 10.12 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 92 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Marquise |
| Stone 1 Size: | 5x2.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Tennis Bracelet |
| Total Qty Of Stones: | 92 |
| Total Stone Wt: | 10.12 ctw |
| Width: | 8.64 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






10.12 Carat Genuine Aquamarine .925 Sterling Silver Bracelet
10.12 Carat Genuine Aquamarine .925 Sterling Silver Bracelet
Specifications:
| Birthstone Month: | March |
| Chain Type: | No Chain Type |
| Clasp: | Box With Tongue And Safety Clasps |
| Finish: | 18K White Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 10.12 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 16.52 |
| Height: | 3.81 MM |
| Length: | 7.00 Inches |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Aqua |
| Stone 1: | Aquamarine |
| Stone 1 Carat: | 10.12 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 92 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Marquise |
| Stone 1 Size: | 5x2.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Tennis Bracelet |
| Total Qty Of Stones: | 92 |
| Total Stone Wt: | 10.12 ctw |
| Width: | 8.64 MM |
Select Size
From $289.45
Original: $827.00
-65%10.12 Carat Genuine Aquamarine .925 Sterling Silver Braceletā
$827.00
$289.45Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | March |
| Chain Type: | No Chain Type |
| Clasp: | Box With Tongue And Safety Clasps |
| Finish: | 18K White Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 10.12 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 16.52 |
| Height: | 3.81 MM |
| Length: | 7.00 Inches |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Aqua |
| Stone 1: | Aquamarine |
| Stone 1 Carat: | 10.12 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 92 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Marquise |
| Stone 1 Size: | 5x2.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Tennis Bracelet |
| Total Qty Of Stones: | 92 |
| Total Stone Wt: | 10.12 ctw |
| Width: | 8.64 MM |























