š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
1.98 Carat Genuine Ruby and White Diamond 14K Yellow Gold Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Diamond 2 Clarity: | SI1-SI2 |
| Diamond 2 Color: | G-H |
| Diamond Wt: | 0.04 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.94 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.50 |
| Height: | 4.83 MM |
| Length: | 18.54 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Ruby |
| Stone 1 Carat: | 1.94 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Pear |
| Stone 1 Size: | 9x7mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.04 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 6 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.10mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 7 |
| Total Stone Wt: | 1.98 ctw |
| Width: | 9.91 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



1.98 Carat Genuine Ruby and White Diamond 14K Yellow Gold Pendant
1.98 Carat Genuine Ruby and White Diamond 14K Yellow Gold Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Diamond 2 Clarity: | SI1-SI2 |
| Diamond 2 Color: | G-H |
| Diamond Wt: | 0.04 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.94 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.50 |
| Height: | 4.83 MM |
| Length: | 18.54 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Ruby |
| Stone 1 Carat: | 1.94 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Pear |
| Stone 1 Size: | 9x7mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.04 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 6 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.10mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 7 |
| Total Stone Wt: | 1.98 ctw |
| Width: | 9.91 MM |
$934.15
Original: $2,669.00
-65%1.98 Carat Genuine Ruby and White Diamond 14K Yellow Gold Pendantā
$2,669.00
$934.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Diamond 2 Clarity: | SI1-SI2 |
| Diamond 2 Color: | G-H |
| Diamond Wt: | 0.04 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.94 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.50 |
| Height: | 4.83 MM |
| Length: | 18.54 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Ruby |
| Stone 1 Carat: | 1.94 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Pear |
| Stone 1 Size: | 9x7mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.04 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 6 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.10mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 7 |
| Total Stone Wt: | 1.98 ctw |
| Width: | 9.91 MM |























