š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
1.98 Carat Genuine Ruby .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 1.98 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.60 |
| Height: | 5.84 MM |
| Length: | 30.73 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Ruby |
| Stone 1 Carat: | 1.98 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 9 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 4x3mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Cluster Ring |
| Total Qty Of Stones: | 9 |
| Total Stone Wt: | 1.98 ctw |
| Width: | 17.02 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






1.98 Carat Genuine Ruby .925 Sterling Silver Ring
1.98 Carat Genuine Ruby .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 1.98 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.60 |
| Height: | 5.84 MM |
| Length: | 30.73 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Ruby |
| Stone 1 Carat: | 1.98 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 9 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 4x3mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Cluster Ring |
| Total Qty Of Stones: | 9 |
| Total Stone Wt: | 1.98 ctw |
| Width: | 17.02 MM |
Select Size
From $42.00
Original: $120.00
-65%1.98 Carat Genuine Ruby .925 Sterling Silver Ringā
$120.00
$42.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 1.98 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.60 |
| Height: | 5.84 MM |
| Length: | 30.73 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Ruby |
| Stone 1 Carat: | 1.98 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 9 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 4x3mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Cluster Ring |
| Total Qty Of Stones: | 9 |
| Total Stone Wt: | 1.98 ctw |
| Width: | 17.02 MM |























