š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
1.97 Carat Genuine Zambian Emerald and White Diamond 14K White Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | May |
| Diamond 2 Clarity: | I2-I3 |
| Diamond 2 Color: | I-J |
| Diamond Wt: | 0.32 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.65 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.54 |
| Height: | 6.35 MM |
| Length: | 12.95 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Zambian Emerald |
| Stone 1 Carat: | 1.65 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 9x7mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Oiled |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.32 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 62 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 63 |
| Total Stone Wt: | 1.97 ctw |
| Width: | 11.94 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






1.97 Carat Genuine Zambian Emerald and White Diamond 14K White Gold Ring
1.97 Carat Genuine Zambian Emerald and White Diamond 14K White Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | May |
| Diamond 2 Clarity: | I2-I3 |
| Diamond 2 Color: | I-J |
| Diamond Wt: | 0.32 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.65 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.54 |
| Height: | 6.35 MM |
| Length: | 12.95 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Zambian Emerald |
| Stone 1 Carat: | 1.65 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 9x7mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Oiled |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.32 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 62 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 63 |
| Total Stone Wt: | 1.97 ctw |
| Width: | 11.94 MM |
Select Size
From $648.90
Original: $1,854.00
-65%1.97 Carat Genuine Zambian Emerald and White Diamond 14K White Gold Ringā
$1,854.00
$648.90Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | May |
| Diamond 2 Clarity: | I2-I3 |
| Diamond 2 Color: | I-J |
| Diamond Wt: | 0.32 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.65 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.54 |
| Height: | 6.35 MM |
| Length: | 12.95 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Zambian Emerald |
| Stone 1 Carat: | 1.65 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 9x7mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Oiled |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.32 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 62 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 63 |
| Total Stone Wt: | 1.97 ctw |
| Width: | 11.94 MM |























