š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
1.93 Carat Genuine Blue Topaz and White Topaz .925 Sterling Silver Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | December |
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Finish: | 18K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 1.93 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 7.39 |
| Height: | 5.59 MM |
| Length: | 35.05 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Topaz |
| Stone 1 Carat: | 1.60 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 10 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Marquise |
| Stone 1 Size: | 5x2.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.33 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 65 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Crossover Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 75 |
| Total Stone Wt: | 1.93 ctw |
| Width: | 24.89 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


1.93 Carat Genuine Blue Topaz and White Topaz .925 Sterling Silver Pendant
1.93 Carat Genuine Blue Topaz and White Topaz .925 Sterling Silver Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | December |
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Finish: | 18K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 1.93 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 7.39 |
| Height: | 5.59 MM |
| Length: | 35.05 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Topaz |
| Stone 1 Carat: | 1.60 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 10 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Marquise |
| Stone 1 Size: | 5x2.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.33 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 65 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Crossover Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 75 |
| Total Stone Wt: | 1.93 ctw |
| Width: | 24.89 MM |
$79.80
Original: $228.00
-65%1.93 Carat Genuine Blue Topaz and White Topaz .925 Sterling Silver Pendantā
$228.00
$79.80Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | December |
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Finish: | 18K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 1.93 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 7.39 |
| Height: | 5.59 MM |
| Length: | 35.05 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Topaz |
| Stone 1 Carat: | 1.60 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 10 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Marquise |
| Stone 1 Size: | 5x2.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.33 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 65 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Crossover Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 75 |
| Total Stone Wt: | 1.93 ctw |
| Width: | 24.89 MM |























