🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
1.87 Carat Genuine Spessartite Garnet and White Diamond 14K Yellow Gold Ring
Specifications:
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.20 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.67 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.06 |
| Height: | 5.84 MM |
| Length: | 12.19 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Orange |
| Stone 1: | Spessartite Garnet |
| Stone 1 Carat: | 1.67 ctw |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 8x6mm |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.20 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 18 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.40mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 19 |
| Total Stone Wt: | 1.87 ctw |
| Width: | 10.41 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns














1.87 Carat Genuine Spessartite Garnet and White Diamond 14K Yellow Gold Ring
1.87 Carat Genuine Spessartite Garnet and White Diamond 14K Yellow Gold Ring
Specifications:
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.20 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.67 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.06 |
| Height: | 5.84 MM |
| Length: | 12.19 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Orange |
| Stone 1: | Spessartite Garnet |
| Stone 1 Carat: | 1.67 ctw |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 8x6mm |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.20 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 18 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.40mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 19 |
| Total Stone Wt: | 1.87 ctw |
| Width: | 10.41 MM |
Select Size
From $677.60
Original: $1,936.00
-65%1.87 Carat Genuine Spessartite Garnet and White Diamond 14K Yellow Gold Ring—
$1,936.00
$677.60Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.20 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.67 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.06 |
| Height: | 5.84 MM |
| Length: | 12.19 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Orange |
| Stone 1: | Spessartite Garnet |
| Stone 1 Carat: | 1.67 ctw |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 8x6mm |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.20 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 18 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.40mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 19 |
| Total Stone Wt: | 1.87 ctw |
| Width: | 10.41 MM |























