š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
1.85 Carat Genuine Grayish Purple Sapphire and White Diamond 14K White Gold Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Diamond 2 Clarity: | VS-SI |
| Diamond 2 Color: | I |
| Diamond Wt: | 0.15 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.70 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.22 |
| Height: | 5.83 MM |
| Length: | 17.94 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Purple |
| Stone 1: | Purple Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 1.70 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Pear |
| Stone 1 Size: | 5.75X7.45mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.15 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 19 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.20mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 20 |
| Total Stone Wt: | 1.85 ctw |
| Width: | 8.72 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

1.85 Carat Genuine Grayish Purple Sapphire and White Diamond 14K White Gold Pendant
1.85 Carat Genuine Grayish Purple Sapphire and White Diamond 14K White Gold Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Diamond 2 Clarity: | VS-SI |
| Diamond 2 Color: | I |
| Diamond Wt: | 0.15 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.70 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.22 |
| Height: | 5.83 MM |
| Length: | 17.94 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Purple |
| Stone 1: | Purple Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 1.70 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Pear |
| Stone 1 Size: | 5.75X7.45mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.15 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 19 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.20mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 20 |
| Total Stone Wt: | 1.85 ctw |
| Width: | 8.72 MM |
$543.90
Original: $1,554.00
-65%1.85 Carat Genuine Grayish Purple Sapphire and White Diamond 14K White Gold Pendantā
$1,554.00
$543.90Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Diamond 2 Clarity: | VS-SI |
| Diamond 2 Color: | I |
| Diamond Wt: | 0.15 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.70 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.22 |
| Height: | 5.83 MM |
| Length: | 17.94 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Purple |
| Stone 1: | Purple Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 1.70 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Pear |
| Stone 1 Size: | 5.75X7.45mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.15 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 19 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.20mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 20 |
| Total Stone Wt: | 1.85 ctw |
| Width: | 8.72 MM |























