🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
1.74 Carat Genuine Ruby and White Diamond .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Diamond 2 Clarity: | I2-I3 |
| Diamond 2 Color: | I-J |
| Diamond Wt: | 0.24 ctw |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 1.50 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.25 |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Ruby |
| Stone 1 Carat: | 1.50 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 5 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 5x4mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.24 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 44 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | 5 Stone Ring |
| Total Qty Of Stones: | 49 |
| Total Stone Wt: | 1.74 ctw |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



















1.74 Carat Genuine Ruby and White Diamond .925 Sterling Silver Ring
1.74 Carat Genuine Ruby and White Diamond .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Diamond 2 Clarity: | I2-I3 |
| Diamond 2 Color: | I-J |
| Diamond Wt: | 0.24 ctw |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 1.50 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.25 |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Ruby |
| Stone 1 Carat: | 1.50 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 5 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 5x4mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.24 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 44 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | 5 Stone Ring |
| Total Qty Of Stones: | 49 |
| Total Stone Wt: | 1.74 ctw |
Select Size
From $81.20
Original: $232.00
-65%1.74 Carat Genuine Ruby and White Diamond .925 Sterling Silver Ring—
$232.00
$81.20Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Diamond 2 Clarity: | I2-I3 |
| Diamond 2 Color: | I-J |
| Diamond Wt: | 0.24 ctw |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 1.50 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.25 |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Ruby |
| Stone 1 Carat: | 1.50 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 5 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 5x4mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.24 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 44 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | 5 Stone Ring |
| Total Qty Of Stones: | 49 |
| Total Stone Wt: | 1.74 ctw |























