š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
1.70 Carat Genuine Ruby 10K White Gold Earrings
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | July |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.70 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.37 |
| Height: | 4.32 MM |
| Length: | 7.11 MM |
| Metal: | 10K White Gold |
| Metal Stamp: | 10K |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Ruby |
| Stone 1 Carat: | 1.70 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 7x5mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Studs |
| Total Qty Of Stones: | 2 |
| Total Stone Wt: | 1.70 ctw |
| Width: | 5.59 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns










1.70 Carat Genuine Ruby 10K White Gold Earrings
1.70 Carat Genuine Ruby 10K White Gold Earrings
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | July |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.70 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.37 |
| Height: | 4.32 MM |
| Length: | 7.11 MM |
| Metal: | 10K White Gold |
| Metal Stamp: | 10K |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Ruby |
| Stone 1 Carat: | 1.70 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 7x5mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Studs |
| Total Qty Of Stones: | 2 |
| Total Stone Wt: | 1.70 ctw |
| Width: | 5.59 MM |
$191.80
Original: $548.00
-65%1.70 Carat Genuine Ruby 10K White Gold Earringsā
$548.00
$191.80Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | July |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.70 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.37 |
| Height: | 4.32 MM |
| Length: | 7.11 MM |
| Metal: | 10K White Gold |
| Metal Stamp: | 10K |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Ruby |
| Stone 1 Carat: | 1.70 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 7x5mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Studs |
| Total Qty Of Stones: | 2 |
| Total Stone Wt: | 1.70 ctw |
| Width: | 5.59 MM |























