🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
1.66 Carat Genuine Spessartite Garnet and White Diamond 14K Yellow Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | January |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.29 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.37 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.85 |
| Height: | 5.08 MM |
| Length: | 11.18 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Orange |
| Stone 1: | Spessartite Garnet |
| Stone 1 Carat: | 1.37 ctw |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 8x6mm |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.29 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 36 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.20mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 37 |
| Total Stone Wt: | 1.66 ctw |
| Width: | 21.08 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns












1.66 Carat Genuine Spessartite Garnet and White Diamond 14K Yellow Gold Ring
1.66 Carat Genuine Spessartite Garnet and White Diamond 14K Yellow Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | January |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.29 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.37 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.85 |
| Height: | 5.08 MM |
| Length: | 11.18 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Orange |
| Stone 1: | Spessartite Garnet |
| Stone 1 Carat: | 1.37 ctw |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 8x6mm |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.29 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 36 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.20mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 37 |
| Total Stone Wt: | 1.66 ctw |
| Width: | 21.08 MM |
Select Size
From $549.50
Original: $1,570.00
-65%1.66 Carat Genuine Spessartite Garnet and White Diamond 14K Yellow Gold Ring—
$1,570.00
$549.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | January |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.29 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.37 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.85 |
| Height: | 5.08 MM |
| Length: | 11.18 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Orange |
| Stone 1: | Spessartite Garnet |
| Stone 1 Carat: | 1.37 ctw |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 8x6mm |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.29 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 36 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.20mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 37 |
| Total Stone Wt: | 1.66 ctw |
| Width: | 21.08 MM |























