🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
1.65 Carat Genuine Blue Sapphire and White Diamond 10K White Gold Earrings
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | September |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.05 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.60 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.49 |
| Height: | 3.05 MM |
| Length: | 14.99 MM |
| Metal: | 10K White Gold |
| Metal Stamp: | 10K |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 1.60 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Bezel Setting |
| Stone 1 Shape: | Pear |
| Stone 1 Size: | 7x5mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.05 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 2 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.80mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Dangle Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 4 |
| Total Stone Wt: | 1.65 ctw |
| Width: | 6.10 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns










1.65 Carat Genuine Blue Sapphire and White Diamond 10K White Gold Earrings
1.65 Carat Genuine Blue Sapphire and White Diamond 10K White Gold Earrings
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | September |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.05 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.60 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.49 |
| Height: | 3.05 MM |
| Length: | 14.99 MM |
| Metal: | 10K White Gold |
| Metal Stamp: | 10K |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 1.60 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Bezel Setting |
| Stone 1 Shape: | Pear |
| Stone 1 Size: | 7x5mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.05 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 2 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.80mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Dangle Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 4 |
| Total Stone Wt: | 1.65 ctw |
| Width: | 6.10 MM |
$526.00
1.65 Carat Genuine Blue Sapphire and White Diamond 10K White Gold Earrings—
$526.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | September |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.05 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.60 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.49 |
| Height: | 3.05 MM |
| Length: | 14.99 MM |
| Metal: | 10K White Gold |
| Metal Stamp: | 10K |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 1.60 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Bezel Setting |
| Stone 1 Shape: | Pear |
| Stone 1 Size: | 7x5mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.05 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 2 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.80mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Dangle Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 4 |
| Total Stone Wt: | 1.65 ctw |
| Width: | 6.10 MM |























