🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
1.62 Carat Genuine Morganite .925 Sterling Silver Necklace
Specifications:
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Lobster Claw Clasps |
| Finish: | 18K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 1.62 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 7.62 |
| Height: | 2.54 MM |
| Length: | 18.00 Inches |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Morganite |
| Stone 1 Carat: | 1.62 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 18 |
| Stone 1 Setting: | Bezel Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 3.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Style: | By The Yard |
| Total Qty Of Stones: | 18 |
| Total Stone Wt: | 1.62 ctw |
| Width: | 4.83 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns













1.62 Carat Genuine Morganite .925 Sterling Silver Necklace
1.62 Carat Genuine Morganite .925 Sterling Silver Necklace
Specifications:
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Lobster Claw Clasps |
| Finish: | 18K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 1.62 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 7.62 |
| Height: | 2.54 MM |
| Length: | 18.00 Inches |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Morganite |
| Stone 1 Carat: | 1.62 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 18 |
| Stone 1 Setting: | Bezel Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 3.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Style: | By The Yard |
| Total Qty Of Stones: | 18 |
| Total Stone Wt: | 1.62 ctw |
| Width: | 4.83 MM |
$99.75
Original: $285.00
-65%1.62 Carat Genuine Morganite .925 Sterling Silver Necklace—
$285.00
$99.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Lobster Claw Clasps |
| Finish: | 18K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 1.62 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 7.62 |
| Height: | 2.54 MM |
| Length: | 18.00 Inches |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Morganite |
| Stone 1 Carat: | 1.62 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 18 |
| Stone 1 Setting: | Bezel Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 3.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Style: | By The Yard |
| Total Qty Of Stones: | 18 |
| Total Stone Wt: | 1.62 ctw |
| Width: | 4.83 MM |























