š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
1.62 Carat Genuine Ethiopian Emerald and White Diamond 14K Yellow Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | May |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.15 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.47 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.13 |
| Height: | 6.35 MM |
| Length: | 12.19 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Ethiopian Emerald |
| Stone 1 Carat: | 1.47 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Octagon |
| Stone 1 Size: | 8x6mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Oiled |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.15 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 32 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 33 |
| Total Stone Wt: | 1.62 ctw |
| Width: | 10.41 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns









1.62 Carat Genuine Ethiopian Emerald and White Diamond 14K Yellow Gold Ring
1.62 Carat Genuine Ethiopian Emerald and White Diamond 14K Yellow Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | May |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.15 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.47 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.13 |
| Height: | 6.35 MM |
| Length: | 12.19 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Ethiopian Emerald |
| Stone 1 Carat: | 1.47 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Octagon |
| Stone 1 Size: | 8x6mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Oiled |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.15 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 32 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 33 |
| Total Stone Wt: | 1.62 ctw |
| Width: | 10.41 MM |
Select Size
From $739.20
Original: $2,112.00
-65%1.62 Carat Genuine Ethiopian Emerald and White Diamond 14K Yellow Gold Ringā
$2,112.00
$739.20Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | May |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.15 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.47 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.13 |
| Height: | 6.35 MM |
| Length: | 12.19 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Ethiopian Emerald |
| Stone 1 Carat: | 1.47 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Octagon |
| Stone 1 Size: | 8x6mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Oiled |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.15 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 32 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 33 |
| Total Stone Wt: | 1.62 ctw |
| Width: | 10.41 MM |























