š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
1.61 Carat Genuine Ruby and White Diamond 14K Yellow Gold Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.17 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.44 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.34 |
| Height: | 4.83 MM |
| Length: | 19.56 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Ruby |
| Stone 1 Carat: | 1.44 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Pear |
| Stone 1 Size: | 8.50x6.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.17 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 26 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.10mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 27 |
| Total Stone Wt: | 1.61 ctw |
| Width: | 10.41 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



1.61 Carat Genuine Ruby and White Diamond 14K Yellow Gold Pendant
1.61 Carat Genuine Ruby and White Diamond 14K Yellow Gold Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.17 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.44 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.34 |
| Height: | 4.83 MM |
| Length: | 19.56 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Ruby |
| Stone 1 Carat: | 1.44 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Pear |
| Stone 1 Size: | 8.50x6.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.17 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 26 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.10mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 27 |
| Total Stone Wt: | 1.61 ctw |
| Width: | 10.41 MM |
$594.65
Original: $1,699.00
-65%1.61 Carat Genuine Ruby and White Diamond 14K Yellow Gold Pendantā
$1,699.00
$594.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.17 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.44 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.34 |
| Height: | 4.83 MM |
| Length: | 19.56 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Ruby |
| Stone 1 Carat: | 1.44 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Pear |
| Stone 1 Size: | 8.50x6.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.17 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 26 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.10mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 27 |
| Total Stone Wt: | 1.61 ctw |
| Width: | 10.41 MM |























