š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
1.60 Carat Genuine Blue Sapphire 10K Yellow Gold Earrings
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | September |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.60 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.04 |
| Height: | 3.56 MM |
| Length: | 7.62 MM |
| Metal: | 10K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 10K |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 1.60 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Pear |
| Stone 1 Size: | 7x5mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Studs |
| Total Qty Of Stones: | 2 |
| Total Stone Wt: | 1.60 ctw |
| Width: | 5.08 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns










1.60 Carat Genuine Blue Sapphire 10K Yellow Gold Earrings
1.60 Carat Genuine Blue Sapphire 10K Yellow Gold Earrings
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | September |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.60 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.04 |
| Height: | 3.56 MM |
| Length: | 7.62 MM |
| Metal: | 10K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 10K |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 1.60 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Pear |
| Stone 1 Size: | 7x5mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Studs |
| Total Qty Of Stones: | 2 |
| Total Stone Wt: | 1.60 ctw |
| Width: | 5.08 MM |
$183.05
Original: $523.00
-65%1.60 Carat Genuine Blue Sapphire 10K Yellow Gold Earringsā
$523.00
$183.05Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | September |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.60 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.04 |
| Height: | 3.56 MM |
| Length: | 7.62 MM |
| Metal: | 10K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 10K |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 1.60 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Pear |
| Stone 1 Size: | 7x5mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Studs |
| Total Qty Of Stones: | 2 |
| Total Stone Wt: | 1.60 ctw |
| Width: | 5.08 MM |























