🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
1.58 Carat Genuine Aquamarine and White Diamond 14K Yellow Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | March |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.25 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.33 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.63 |
| Height: | 5.59 MM |
| Length: | 12.70 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Aqua |
| Stone 1: | Aquamarine |
| Stone 1 Carat: | 1.33 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Trillion |
| Stone 1 Size: | 8.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.25 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 38 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.10mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 39 |
| Total Stone Wt: | 1.58 ctw |
| Width: | 20.07 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns














1.58 Carat Genuine Aquamarine and White Diamond 14K Yellow Gold Ring
1.58 Carat Genuine Aquamarine and White Diamond 14K Yellow Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | March |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.25 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.33 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.63 |
| Height: | 5.59 MM |
| Length: | 12.70 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Aqua |
| Stone 1: | Aquamarine |
| Stone 1 Carat: | 1.33 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Trillion |
| Stone 1 Size: | 8.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.25 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 38 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.10mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 39 |
| Total Stone Wt: | 1.58 ctw |
| Width: | 20.07 MM |
Select Size
From $657.30
Original: $1,878.00
-65%1.58 Carat Genuine Aquamarine and White Diamond 14K Yellow Gold Ring—
$1,878.00
$657.30Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | March |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.25 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.33 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.63 |
| Height: | 5.59 MM |
| Length: | 12.70 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Aqua |
| Stone 1: | Aquamarine |
| Stone 1 Carat: | 1.33 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Trillion |
| Stone 1 Size: | 8.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.25 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 38 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.10mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 39 |
| Total Stone Wt: | 1.58 ctw |
| Width: | 20.07 MM |























