š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
1.52 Carat Genuine Blue Sapphire and Lab Grown Diamond 14K Yellow Gold Earrings
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | September |
| Diamond Wt: | 1.00 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 0.52 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.10 |
| Height: | 4.32 MM |
| Length: | 8.64 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 0.52 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 26 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 1.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | Lab Grown Diamond |
| Stone 2 Carat: | 1.00 ctw |
| Stone 2 Quantity: | 2 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 5.00mm |
| Style: | Halo Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 28 |
| Total Stone Wt: | 1.52 ctw |
| Width: | 8.64 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


1.52 Carat Genuine Blue Sapphire and Lab Grown Diamond 14K Yellow Gold Earrings
1.52 Carat Genuine Blue Sapphire and Lab Grown Diamond 14K Yellow Gold Earrings
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | September |
| Diamond Wt: | 1.00 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 0.52 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.10 |
| Height: | 4.32 MM |
| Length: | 8.64 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 0.52 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 26 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 1.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | Lab Grown Diamond |
| Stone 2 Carat: | 1.00 ctw |
| Stone 2 Quantity: | 2 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 5.00mm |
| Style: | Halo Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 28 |
| Total Stone Wt: | 1.52 ctw |
| Width: | 8.64 MM |
$406.00
Original: $1,160.00
-65%1.52 Carat Genuine Blue Sapphire and Lab Grown Diamond 14K Yellow Gold Earringsā
$1,160.00
$406.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | September |
| Diamond Wt: | 1.00 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 0.52 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.10 |
| Height: | 4.32 MM |
| Length: | 8.64 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 0.52 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 26 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 1.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | Lab Grown Diamond |
| Stone 2 Carat: | 1.00 ctw |
| Stone 2 Quantity: | 2 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 5.00mm |
| Style: | Halo Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 28 |
| Total Stone Wt: | 1.52 ctw |
| Width: | 8.64 MM |























