š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
1.50 Carat Genuine Morganite .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Finish: | 18K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 1.50 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.1 |
| Height: | 4.44 MM |
| Length: | 8.38 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Morganite |
| Stone 1 Carat: | 1.50 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 10 |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 4x3mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Style: | Cluster Ring |
| Total Qty Of Stones: | 10 |
| Total Stone Wt: | 1.50 ctw |
| Width: | 18.00 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns









1.50 Carat Genuine Morganite .925 Sterling Silver Ring
1.50 Carat Genuine Morganite .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Finish: | 18K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 1.50 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.1 |
| Height: | 4.44 MM |
| Length: | 8.38 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Morganite |
| Stone 1 Carat: | 1.50 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 10 |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 4x3mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Style: | Cluster Ring |
| Total Qty Of Stones: | 10 |
| Total Stone Wt: | 1.50 ctw |
| Width: | 18.00 MM |
Select Size
From $70.00
Original: $200.00
-65%1.50 Carat Genuine Morganite .925 Sterling Silver Ringā
$200.00
$70.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Finish: | 18K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 1.50 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.1 |
| Height: | 4.44 MM |
| Length: | 8.38 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Morganite |
| Stone 1 Carat: | 1.50 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 10 |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 4x3mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Style: | Cluster Ring |
| Total Qty Of Stones: | 10 |
| Total Stone Wt: | 1.50 ctw |
| Width: | 18.00 MM |























