š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
1.50 Carat Genuine Lab Grown Diamond 14K White Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 1 Clarity: | VS |
| Diamond Wt: | 1.50 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.27 |
| Height: | 3.56 MM |
| Length: | 5.08 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | Lab Grown Diamond |
| Stone 1 Carat: | 1.50 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Lab Grown |
| Stone 1 Quantity: | 3 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 5.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | CVD HPHT |
| Style: | 3 Stone Ring |
| Total Qty Of Stones: | 3 |
| Total Stone Wt: | 1.50 ctw |
| Width: | 16.00 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




1.50 Carat Genuine Lab Grown Diamond 14K White Gold Ring
1.50 Carat Genuine Lab Grown Diamond 14K White Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 1 Clarity: | VS |
| Diamond Wt: | 1.50 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.27 |
| Height: | 3.56 MM |
| Length: | 5.08 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | Lab Grown Diamond |
| Stone 1 Carat: | 1.50 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Lab Grown |
| Stone 1 Quantity: | 3 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 5.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | CVD HPHT |
| Style: | 3 Stone Ring |
| Total Qty Of Stones: | 3 |
| Total Stone Wt: | 1.50 ctw |
| Width: | 16.00 MM |
Select Size
From $442.40
Original: $1,264.00
-65%1.50 Carat Genuine Lab Grown Diamond 14K White Gold Ringā
$1,264.00
$442.40Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 1 Clarity: | VS |
| Diamond Wt: | 1.50 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.27 |
| Height: | 3.56 MM |
| Length: | 5.08 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | Lab Grown Diamond |
| Stone 1 Carat: | 1.50 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Lab Grown |
| Stone 1 Quantity: | 3 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 5.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | CVD HPHT |
| Style: | 3 Stone Ring |
| Total Qty Of Stones: | 3 |
| Total Stone Wt: | 1.50 ctw |
| Width: | 16.00 MM |























