š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
1.50 Carat Genuine Blue Sapphire and White Diamond 14K Yellow Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.20 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.30 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.02 |
| Height: | 3.81 MM |
| Length: | 11.18 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 1.30 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Marquise |
| Stone 1 Size: | 10x5mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.20 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 14 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.50mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Butterfly Ring |
| Total Qty Of Stones: | 15 |
| Total Stone Wt: | 1.50 ctw |
| Width: | 14.73 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns









1.50 Carat Genuine Blue Sapphire and White Diamond 14K Yellow Gold Ring
1.50 Carat Genuine Blue Sapphire and White Diamond 14K Yellow Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.20 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.30 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.02 |
| Height: | 3.81 MM |
| Length: | 11.18 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 1.30 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Marquise |
| Stone 1 Size: | 10x5mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.20 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 14 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.50mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Butterfly Ring |
| Total Qty Of Stones: | 15 |
| Total Stone Wt: | 1.50 ctw |
| Width: | 14.73 MM |
Select Size
From $631.75
Original: $1,805.00
-65%1.50 Carat Genuine Blue Sapphire and White Diamond 14K Yellow Gold Ringā
$1,805.00
$631.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.20 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.30 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.02 |
| Height: | 3.81 MM |
| Length: | 11.18 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 1.30 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Marquise |
| Stone 1 Size: | 10x5mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.20 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 14 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.50mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Butterfly Ring |
| Total Qty Of Stones: | 15 |
| Total Stone Wt: | 1.50 ctw |
| Width: | 14.73 MM |























