š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
1.48 Carat Genuine Ruby and White Diamond 14K Yellow Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Diamond 2 Clarity: | I1-I2 |
| Diamond 2 Color: | I |
| Diamond Wt: | 0.18 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.30 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.95 |
| Height: | 5.33 MM |
| Length: | 11.43 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Ruby |
| Stone 1 Carat: | 1.30 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 8x6mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.18 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 17 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.40mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 18 |
| Total Stone Wt: | 1.48 ctw |
| Width: | 9.91 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






1.48 Carat Genuine Ruby and White Diamond 14K Yellow Gold Ring
1.48 Carat Genuine Ruby and White Diamond 14K Yellow Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Diamond 2 Clarity: | I1-I2 |
| Diamond 2 Color: | I |
| Diamond Wt: | 0.18 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.30 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.95 |
| Height: | 5.33 MM |
| Length: | 11.43 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Ruby |
| Stone 1 Carat: | 1.30 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 8x6mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.18 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 17 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.40mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 18 |
| Total Stone Wt: | 1.48 ctw |
| Width: | 9.91 MM |
$627.20
Original: $1,792.00
-65%1.48 Carat Genuine Ruby and White Diamond 14K Yellow Gold Ringā
$1,792.00
$627.20Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Diamond 2 Clarity: | I1-I2 |
| Diamond 2 Color: | I |
| Diamond Wt: | 0.18 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.30 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.95 |
| Height: | 5.33 MM |
| Length: | 11.43 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Ruby |
| Stone 1 Carat: | 1.30 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 8x6mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.18 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 17 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.40mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 18 |
| Total Stone Wt: | 1.48 ctw |
| Width: | 9.91 MM |























