š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
1.46 Carat Genuine Blue Sapphire and White Diamond 14K White Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.12 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.34 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.26 |
| Height: | 4.57 MM |
| Length: | 12.45 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 1.34 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | V Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Pear |
| Stone 1 Size: | 8x6mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.12 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 12 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.30mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Statement Ring |
| Total Qty Of Stones: | 13 |
| Total Stone Wt: | 1.46 ctw |
| Width: | 10.41 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns









1.46 Carat Genuine Blue Sapphire and White Diamond 14K White Gold Ring
1.46 Carat Genuine Blue Sapphire and White Diamond 14K White Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.12 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.34 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.26 |
| Height: | 4.57 MM |
| Length: | 12.45 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 1.34 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | V Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Pear |
| Stone 1 Size: | 8x6mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.12 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 12 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.30mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Statement Ring |
| Total Qty Of Stones: | 13 |
| Total Stone Wt: | 1.46 ctw |
| Width: | 10.41 MM |
Select Size
From $588.70
Original: $1,682.00
-65%1.46 Carat Genuine Blue Sapphire and White Diamond 14K White Gold Ringā
$1,682.00
$588.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.12 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.34 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.26 |
| Height: | 4.57 MM |
| Length: | 12.45 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 1.34 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | V Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Pear |
| Stone 1 Size: | 8x6mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.12 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 12 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.30mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Statement Ring |
| Total Qty Of Stones: | 13 |
| Total Stone Wt: | 1.46 ctw |
| Width: | 10.41 MM |























