🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
1.39 Carat Genuine Green Tourmaline and White Diamond 14K White Gold Pendant
Specifications:
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.16 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.23 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.33 |
| Height: | 4.57 MM |
| Length: | 18.80 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Green Tourmaline |
| Stone 1 Carat: | 1.23 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 8x6mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.16 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 20 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.20mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 21 |
| Total Stone Wt: | 1.39 ctw |
| Width: | 9.65 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns












1.39 Carat Genuine Green Tourmaline and White Diamond 14K White Gold Pendant
1.39 Carat Genuine Green Tourmaline and White Diamond 14K White Gold Pendant
Specifications:
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.16 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.23 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.33 |
| Height: | 4.57 MM |
| Length: | 18.80 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Green Tourmaline |
| Stone 1 Carat: | 1.23 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 8x6mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.16 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 20 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.20mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 21 |
| Total Stone Wt: | 1.39 ctw |
| Width: | 9.65 MM |
$270.55
Original: $773.00
-65%1.39 Carat Genuine Green Tourmaline and White Diamond 14K White Gold Pendant—
$773.00
$270.55Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.16 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.23 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.33 |
| Height: | 4.57 MM |
| Length: | 18.80 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Green Tourmaline |
| Stone 1 Carat: | 1.23 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 8x6mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.16 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 20 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.20mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 21 |
| Total Stone Wt: | 1.39 ctw |
| Width: | 9.65 MM |























