š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
1.36 Carat Genuine Zambian Emerald and White Diamond 10K Yellow Gold Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | May |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.16 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.20 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.23 |
| Height: | 5.08 MM |
| Length: | 18.54 MM |
| Metal: | 10K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 10K |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Zambian Emerald |
| Stone 1 Carat: | 1.20 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 8x6mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Oiled |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.16 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 20 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.20mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 21 |
| Total Stone Wt: | 1.36 ctw |
| Width: | 9.65 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns








1.36 Carat Genuine Zambian Emerald and White Diamond 10K Yellow Gold Pendant
1.36 Carat Genuine Zambian Emerald and White Diamond 10K Yellow Gold Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | May |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.16 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.20 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.23 |
| Height: | 5.08 MM |
| Length: | 18.54 MM |
| Metal: | 10K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 10K |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Zambian Emerald |
| Stone 1 Carat: | 1.20 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 8x6mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Oiled |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.16 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 20 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.20mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 21 |
| Total Stone Wt: | 1.36 ctw |
| Width: | 9.65 MM |
$222.60
Original: $636.00
-65%1.36 Carat Genuine Zambian Emerald and White Diamond 10K Yellow Gold Pendantā
$636.00
$222.60Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | May |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.16 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.20 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.23 |
| Height: | 5.08 MM |
| Length: | 18.54 MM |
| Metal: | 10K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 10K |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Zambian Emerald |
| Stone 1 Carat: | 1.20 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 8x6mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Oiled |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.16 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 20 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.20mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 21 |
| Total Stone Wt: | 1.36 ctw |
| Width: | 9.65 MM |























