š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
1.35 Carat Genuine Morganite .925 Sterling Silver Bracelet
Specifications:
| Chain Type: | Box Chain |
| Clasp: | Other Clasp Type |
| Finish: | 18K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 1.35 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 6.97 |
| Height: | 3.56 MM |
| Length: | 10.00 Inches |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Morganite |
| Stone 1 Carat: | 1.35 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 9 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 4x3mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Style: | Bolo Bracelet |
| Total Qty Of Stones: | 9 |
| Total Stone Wt: | 1.35 ctw |
| Width: | 4.83 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns













1.35 Carat Genuine Morganite .925 Sterling Silver Bracelet
1.35 Carat Genuine Morganite .925 Sterling Silver Bracelet
Specifications:
| Chain Type: | Box Chain |
| Clasp: | Other Clasp Type |
| Finish: | 18K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 1.35 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 6.97 |
| Height: | 3.56 MM |
| Length: | 10.00 Inches |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Morganite |
| Stone 1 Carat: | 1.35 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 9 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 4x3mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Style: | Bolo Bracelet |
| Total Qty Of Stones: | 9 |
| Total Stone Wt: | 1.35 ctw |
| Width: | 4.83 MM |
$85.40
Original: $244.00
-65%1.35 Carat Genuine Morganite .925 Sterling Silver Braceletā
$244.00
$85.40Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Chain Type: | Box Chain |
| Clasp: | Other Clasp Type |
| Finish: | 18K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 1.35 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 6.97 |
| Height: | 3.56 MM |
| Length: | 10.00 Inches |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Morganite |
| Stone 1 Carat: | 1.35 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 9 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 4x3mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Style: | Bolo Bracelet |
| Total Qty Of Stones: | 9 |
| Total Stone Wt: | 1.35 ctw |
| Width: | 4.83 MM |























