š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
1.35 Carat Genuine Aquamarine and White Diamond 14K Yellow Gold Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | March |
| Diamond 2 Clarity: | I2-I3 |
| Diamond 2 Color: | I-J |
| Diamond Wt: | 0.30 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.05 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.77 |
| Height: | 5.33 MM |
| Length: | 23.11 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Aqua |
| Stone 1: | Aquamarine |
| Stone 1 Carat: | 1.05 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 8x6mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.30 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 58 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Total Qty Of Stones: | 59 |
| Total Stone Wt: | 1.35 ctw |
| Width: | 11.18 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






1.35 Carat Genuine Aquamarine and White Diamond 14K Yellow Gold Pendant
1.35 Carat Genuine Aquamarine and White Diamond 14K Yellow Gold Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | March |
| Diamond 2 Clarity: | I2-I3 |
| Diamond 2 Color: | I-J |
| Diamond Wt: | 0.30 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.05 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.77 |
| Height: | 5.33 MM |
| Length: | 23.11 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Aqua |
| Stone 1: | Aquamarine |
| Stone 1 Carat: | 1.05 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 8x6mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.30 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 58 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Total Qty Of Stones: | 59 |
| Total Stone Wt: | 1.35 ctw |
| Width: | 11.18 MM |
$546.00
Original: $1,560.00
-65%1.35 Carat Genuine Aquamarine and White Diamond 14K Yellow Gold Pendantā
$1,560.00
$546.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | March |
| Diamond 2 Clarity: | I2-I3 |
| Diamond 2 Color: | I-J |
| Diamond Wt: | 0.30 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.05 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.77 |
| Height: | 5.33 MM |
| Length: | 23.11 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Aqua |
| Stone 1: | Aquamarine |
| Stone 1 Carat: | 1.05 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 8x6mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.30 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 58 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Total Qty Of Stones: | 59 |
| Total Stone Wt: | 1.35 ctw |
| Width: | 11.18 MM |























