š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
1.31 Carat Genuine Pink Sapphire and White Diamond 14K Yellow Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Diamond 2 Clarity: | VS-SI |
| Diamond 2 Color: | I |
| Diamond Wt: | 0.11 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.20 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.92 |
| Height: | 4.56 MM |
| Length: | 8.82 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Pink Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 1.20 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 5.00X6.45mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.11 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 19 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 20 |
| Total Stone Wt: | 1.31 ctw |
| Width: | 7.40 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

1.31 Carat Genuine Pink Sapphire and White Diamond 14K Yellow Gold Ring
1.31 Carat Genuine Pink Sapphire and White Diamond 14K Yellow Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Diamond 2 Clarity: | VS-SI |
| Diamond 2 Color: | I |
| Diamond Wt: | 0.11 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.20 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.92 |
| Height: | 4.56 MM |
| Length: | 8.82 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Pink Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 1.20 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 5.00X6.45mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.11 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 19 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 20 |
| Total Stone Wt: | 1.31 ctw |
| Width: | 7.40 MM |
Select Size
From $514.15
Original: $1,469.00
-65%1.31 Carat Genuine Pink Sapphire and White Diamond 14K Yellow Gold Ringā
$1,469.00
$514.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Diamond 2 Clarity: | VS-SI |
| Diamond 2 Color: | I |
| Diamond Wt: | 0.11 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.20 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.92 |
| Height: | 4.56 MM |
| Length: | 8.82 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Pink Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 1.20 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 5.00X6.45mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.11 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 19 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 20 |
| Total Stone Wt: | 1.31 ctw |
| Width: | 7.40 MM |























