🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
1.31 Carat Genuine Blue Sapphire and White Diamond 18K Yellow Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Diamond 2 Clarity: | SI-2 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.32 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 0.99 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.08 |
| Height: | 4.83 MM |
| Length: | 10.41 MM |
| Metal: | 18K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 18K |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 0.99 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 5.96x5.88x3.18mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.32 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 32 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.30mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Bridge Ring |
| Total Qty Of Stones: | 33 |
| Total Stone Wt: | 1.31 ctw |
| Width: | 20.32 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns














1.31 Carat Genuine Blue Sapphire and White Diamond 18K Yellow Gold Ring
1.31 Carat Genuine Blue Sapphire and White Diamond 18K Yellow Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Diamond 2 Clarity: | SI-2 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.32 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 0.99 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.08 |
| Height: | 4.83 MM |
| Length: | 10.41 MM |
| Metal: | 18K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 18K |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 0.99 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 5.96x5.88x3.18mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.32 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 32 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.30mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Bridge Ring |
| Total Qty Of Stones: | 33 |
| Total Stone Wt: | 1.31 ctw |
| Width: | 20.32 MM |
Select Size
From $1,851.85
Original: $5,291.00
-65%1.31 Carat Genuine Blue Sapphire and White Diamond 18K Yellow Gold Ring—
$5,291.00
$1,851.85Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Diamond 2 Clarity: | SI-2 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.32 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 0.99 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.08 |
| Height: | 4.83 MM |
| Length: | 10.41 MM |
| Metal: | 18K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 18K |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 0.99 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 5.96x5.88x3.18mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.32 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 32 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.30mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Bridge Ring |
| Total Qty Of Stones: | 33 |
| Total Stone Wt: | 1.31 ctw |
| Width: | 20.32 MM |























