š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
1.30 Carat Genuine Zambian Emerald 14K White Gold Earrings
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | May |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.30 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.11 |
| Height: | 3.81 MM |
| Length: | 7.62 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Zambian Emerald |
| Stone 1 Carat: | 1.30 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Pear |
| Stone 1 Size: | 7x5mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Oiled |
| Style: | Studs |
| Total Qty Of Stones: | 2 |
| Total Stone Wt: | 1.30 ctw |
| Width: | 5.33 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



1.30 Carat Genuine Zambian Emerald 14K White Gold Earrings
1.30 Carat Genuine Zambian Emerald 14K White Gold Earrings
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | May |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.30 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.11 |
| Height: | 3.81 MM |
| Length: | 7.62 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Zambian Emerald |
| Stone 1 Carat: | 1.30 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Pear |
| Stone 1 Size: | 7x5mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Oiled |
| Style: | Studs |
| Total Qty Of Stones: | 2 |
| Total Stone Wt: | 1.30 ctw |
| Width: | 5.33 MM |
$260.40
Original: $744.00
-65%1.30 Carat Genuine Zambian Emerald 14K White Gold Earringsā
$744.00
$260.40Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | May |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.30 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.11 |
| Height: | 3.81 MM |
| Length: | 7.62 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Zambian Emerald |
| Stone 1 Carat: | 1.30 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Pear |
| Stone 1 Size: | 7x5mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Oiled |
| Style: | Studs |
| Total Qty Of Stones: | 2 |
| Total Stone Wt: | 1.30 ctw |
| Width: | 5.33 MM |























