š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
1.30 Carat Genuine Blue Sapphire and Lab Grown Diamond 14K White Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Diamond Wt: | 1.00 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 0.30 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.5 |
| Height: | 5.08 MM |
| Length: | 6.60 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 0.30 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Pear |
| Stone 1 Size: | 4x3mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | Lab Grown Diamond |
| Stone 2 Carat: | 1.00 ctw |
| Stone 2 Quantity: | 1 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 6.50mm |
| Style: | 3 Stone Ring |
| Total Qty Of Stones: | 3 |
| Total Stone Wt: | 1.30 ctw |
| Width: | 15.49 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


1.30 Carat Genuine Blue Sapphire and Lab Grown Diamond 14K White Gold Ring
1.30 Carat Genuine Blue Sapphire and Lab Grown Diamond 14K White Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Diamond Wt: | 1.00 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 0.30 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.5 |
| Height: | 5.08 MM |
| Length: | 6.60 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 0.30 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Pear |
| Stone 1 Size: | 4x3mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | Lab Grown Diamond |
| Stone 2 Carat: | 1.00 ctw |
| Stone 2 Quantity: | 1 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 6.50mm |
| Style: | 3 Stone Ring |
| Total Qty Of Stones: | 3 |
| Total Stone Wt: | 1.30 ctw |
| Width: | 15.49 MM |
Select Size
From $1,414.00
1.30 Carat Genuine Blue Sapphire and Lab Grown Diamond 14K White Gold Ringā
$1,414.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Diamond Wt: | 1.00 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 0.30 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.5 |
| Height: | 5.08 MM |
| Length: | 6.60 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 0.30 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Pear |
| Stone 1 Size: | 4x3mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | Lab Grown Diamond |
| Stone 2 Carat: | 1.00 ctw |
| Stone 2 Quantity: | 1 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 6.50mm |
| Style: | 3 Stone Ring |
| Total Qty Of Stones: | 3 |
| Total Stone Wt: | 1.30 ctw |
| Width: | 15.49 MM |























