š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
1.29 Carat Genuine Blue Sapphire and White Diamond 14K Yellow Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Diamond 2 Clarity: | SI |
| Diamond 2 Color: | I-J |
| Diamond Wt: | 0.29 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.00 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.95 |
| Height: | 6.80 MM |
| Length: | 6.00 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 1.00 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 6.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.29 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 24 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.40mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Bridge Ring |
| Total Qty Of Stones: | 25 |
| Total Stone Wt: | 1.29 ctw |
| Width: | 20.00 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






1.29 Carat Genuine Blue Sapphire and White Diamond 14K Yellow Gold Ring
1.29 Carat Genuine Blue Sapphire and White Diamond 14K Yellow Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Diamond 2 Clarity: | SI |
| Diamond 2 Color: | I-J |
| Diamond Wt: | 0.29 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.00 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.95 |
| Height: | 6.80 MM |
| Length: | 6.00 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 1.00 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 6.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.29 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 24 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.40mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Bridge Ring |
| Total Qty Of Stones: | 25 |
| Total Stone Wt: | 1.29 ctw |
| Width: | 20.00 MM |
$810.25
Original: $2,315.00
-65%1.29 Carat Genuine Blue Sapphire and White Diamond 14K Yellow Gold Ringā
$2,315.00
$810.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Diamond 2 Clarity: | SI |
| Diamond 2 Color: | I-J |
| Diamond Wt: | 0.29 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.00 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.95 |
| Height: | 6.80 MM |
| Length: | 6.00 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 1.00 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 6.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.29 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 24 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.40mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Bridge Ring |
| Total Qty Of Stones: | 25 |
| Total Stone Wt: | 1.29 ctw |
| Width: | 20.00 MM |























