🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
1.27 Carat Genuine Green Tourmaline and White Diamond 14K Yellow Gold Pendant
Specifications:
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.08 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.19 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.56 |
| Height: | 4.83 MM |
| Length: | 20.07 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Green Tourmaline |
| Stone 1 Carat: | 1.19 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 8x6mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.08 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 24 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 0.90mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 25 |
| Total Stone Wt: | 1.27 ctw |
| Width: | 8.64 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns












1.27 Carat Genuine Green Tourmaline and White Diamond 14K Yellow Gold Pendant
1.27 Carat Genuine Green Tourmaline and White Diamond 14K Yellow Gold Pendant
Specifications:
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.08 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.19 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.56 |
| Height: | 4.83 MM |
| Length: | 20.07 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Green Tourmaline |
| Stone 1 Carat: | 1.19 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 8x6mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.08 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 24 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 0.90mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 25 |
| Total Stone Wt: | 1.27 ctw |
| Width: | 8.64 MM |
$271.60
Original: $776.00
-65%1.27 Carat Genuine Green Tourmaline and White Diamond 14K Yellow Gold Pendant—
$776.00
$271.60Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.08 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.19 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.56 |
| Height: | 4.83 MM |
| Length: | 20.07 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Green Tourmaline |
| Stone 1 Carat: | 1.19 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 8x6mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.08 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 24 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 0.90mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 25 |
| Total Stone Wt: | 1.27 ctw |
| Width: | 8.64 MM |























