🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
1.19 Carat Genuine Green Tourmaline and White Diamond 14K White Gold Ring
Specifications:
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.11 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.08 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.92 |
| Height: | 5.08 MM |
| Length: | 7.62 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Green Tourmaline |
| Stone 1 Carat: | 1.08 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Octagon |
| Stone 1 Size: | 7x5mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.11 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 8 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.50mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Bridge Ring |
| Total Qty Of Stones: | 9 |
| Total Stone Wt: | 1.19 ctw |
| Width: | 18.29 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns














1.19 Carat Genuine Green Tourmaline and White Diamond 14K White Gold Ring
1.19 Carat Genuine Green Tourmaline and White Diamond 14K White Gold Ring
Specifications:
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.11 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.08 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.92 |
| Height: | 5.08 MM |
| Length: | 7.62 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Green Tourmaline |
| Stone 1 Carat: | 1.08 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Octagon |
| Stone 1 Size: | 7x5mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.11 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 8 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.50mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Bridge Ring |
| Total Qty Of Stones: | 9 |
| Total Stone Wt: | 1.19 ctw |
| Width: | 18.29 MM |
Select Size
From $1,370.00
1.19 Carat Genuine Green Tourmaline and White Diamond 14K White Gold Ring—
$1,370.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.11 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.08 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.92 |
| Height: | 5.08 MM |
| Length: | 7.62 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Green Tourmaline |
| Stone 1 Carat: | 1.08 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Octagon |
| Stone 1 Size: | 7x5mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.11 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 8 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.50mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Bridge Ring |
| Total Qty Of Stones: | 9 |
| Total Stone Wt: | 1.19 ctw |
| Width: | 18.29 MM |























