š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
1.16 Carat Genuine White Diamond 14K White Gold Plated .925 Sterling Silver Bracelet
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Clasp: | Box With Tongue And Safety Clasps |
| Diamond 1 Clarity: | I1-I2 |
| Diamond 1 Color: | I |
| Diamond Wt: | 1.11 ctw |
| Finish: | 14K White Gold Plated |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 14.88 |
| Height: | 1.52 MM |
| Length: | 8.50 INCHES |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | White |
| Product Shape: | 1 |
| Stone 1: | White Diamond |
| Stone 1 Carat: | 1.11 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 204 |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 1.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Tennis Bracelet |
| Total Qty Of Stones: | 204 |
| Total Stone Wt: | 1.11 ctw |
| Width: | 6.60 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






1.16 Carat Genuine White Diamond 14K White Gold Plated .925 Sterling Silver Bracelet
1.16 Carat Genuine White Diamond 14K White Gold Plated .925 Sterling Silver Bracelet
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Clasp: | Box With Tongue And Safety Clasps |
| Diamond 1 Clarity: | I1-I2 |
| Diamond 1 Color: | I |
| Diamond Wt: | 1.11 ctw |
| Finish: | 14K White Gold Plated |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 14.88 |
| Height: | 1.52 MM |
| Length: | 8.50 INCHES |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | White |
| Product Shape: | 1 |
| Stone 1: | White Diamond |
| Stone 1 Carat: | 1.11 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 204 |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 1.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Tennis Bracelet |
| Total Qty Of Stones: | 204 |
| Total Stone Wt: | 1.11 ctw |
| Width: | 6.60 MM |
Select Size
From $268.80
Original: $768.00
-65%1.16 Carat Genuine White Diamond 14K White Gold Plated .925 Sterling Silver Braceletā
$768.00
$268.80Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Clasp: | Box With Tongue And Safety Clasps |
| Diamond 1 Clarity: | I1-I2 |
| Diamond 1 Color: | I |
| Diamond Wt: | 1.11 ctw |
| Finish: | 14K White Gold Plated |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 14.88 |
| Height: | 1.52 MM |
| Length: | 8.50 INCHES |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | White |
| Product Shape: | 1 |
| Stone 1: | White Diamond |
| Stone 1 Carat: | 1.11 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 204 |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 1.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Tennis Bracelet |
| Total Qty Of Stones: | 204 |
| Total Stone Wt: | 1.11 ctw |
| Width: | 6.60 MM |























